Wyzwanie 58: Naucz się tak patrzeć

Dzisiaj zachęcam Cię do wspaniałej zabawy ze swoim umysłem, która da Ci dodatkowe korzyści:

Co to jest stereogram

"Najprościej można powiedzieć, że są one złudzeniem optycznym, wykorzystującym znajomość mechanizmu tworzenia obrazu przez mózg ludzki. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż do Naszego mózgu nie dociera jeden obraz, ale dwa - po jednym z każdego oka. To dopiero wewnątrz niego są te obrazy tłumaczone na jeden widok przestrzenny. Przy takim mechanizmie tworzenia widoku, jego głębia jest wynikiem analizy różnic występujących w obu docierających do Nas obrazach. Technika tworzenia stereogramów polega właśnie na zapisaniu w jednym rysunku dwóch nieznacznie przesuniętych względem siebie obrazów. Po odpowiednim spojrzeniu na rysunek obrazy owe łączą się w jedną wyraźną całość sprawiając nieodparte wrażenie efektu trójwymiarowości. Zanim jednak to się stanie widzimy wyłącznie zbiór (pozornie) bezsensownie ułożonych plam."

Korzyści dla wzroku
Okazuje się, że oglądanie stereoskopowych obrazów to nie tylko rozrywka. Takie zajęcie, zdaniem okulistów, przynosi korzyść naszej wizji. Mianowicie:
  • Poprawia się lokalizacja oczu. Jest to spowodowane naprzemiennym napięciem, a następnie rozluźnieniem mięśni oka. Z kolei takie działania poprawiają wizję, czynią ją bardziej zrozumiałą.
  • Krążenie krwi w mięśniach gałek ocznych wzrasta. Chroni to twoje oczy przed niskim lub wysokim ciśnieniem krwi. Aktywna jest aktywność mózgu.
  • Zwiększa koncentrację i uwagę. Szybkość reakcji mózgu wzrasta.
  • Rozwiną się umiejętności widzenia stereoskopowego.

Oglądanie stereofonicznych obrazów dla oczu to nie tylko fajny sposób na spędzenie czasu, ale także możliwość poprawienia swojego wzroku, zwiększenia jego klarowności i normalizacji ciśnienia w oku. Aby ta lekcja była dla ciebie przydatna, pamiętaj, aby regularnie mrugać, aby odpowiednio nawilżyć oczy. Należy również wziąć pod uwagę papier, wydrukowane obrazy, a nie te na ekranie monitora.Źródło: https://oflodok.ru/zdrowie/182660-stereogramy-dla-oczu-spos%C3%B3b-na-dobr%C4%85-zabaw%C4%99-a.html

 


Jak patrzeć:

"Kluczem do oglądania stereogramów jest widzenie rozbieżne. Polega ono na patrzeniu nie na kartkę (lub monitor) z rysunkiem ale poza nią. Z czasem człowiek uczy się manipulować ogniskową wzroku, jednak niezbędny jest trening. Jedni mogą zobaczyć zawartość stereogramu w ciągu kilku sekund, inni dopiero po kilkunastu minutach wpatrywania się w kartkę. Generalnie trójwymiarowego obrazu nie mogą zobaczyć tylko ludzie z poważną wadą wzroku."

Kilka metod na ułatwienie "zobaczenia" stereogramu.

"1. Obrazek z stereogramem przybliżyć do nosa, potrzymać chwilę, a następnie powoli oddalać i może kiedyś się uda (metoda z książki "Magiczne Oko", raczej nie do zastosowania z monitorem).
2. Najprościej jest przybliżyć nos do ekranu i zrobić "zeza" w taki sposób, aby obrazki leżące obok siebie pokryły się. Następnie powoli oddalać wzrok od ekranu cały czas patrząc w ten sam sposób. Przy określonej odległości punkciki powinny stworzyć obrazek.
3. Inny sposób polega na "rozmyciu" wzroku - nie należy skupiać wzroku na powierzchni obrazka, ale patrzeć na punkt znajdujący się za kartką. Teraz trzeba tylko dobrać ostrość (można oddalać bądź przybliżać rysunek).
4. Dobrym sposobem nauczenia się oglądania stereogramów jest patrzenie na jakiś przedmiot znajdujący się w dużej odległości od nas, a następnie ustawienie przed oczyma stereogramu, bez zmiany ogniskowej wzroku (tak jak gdybyśmy nadal patrzyli na oddalony przedmiot).
5. Trzymaj stereogram w odległości 40-50 cm przed oczyma. Spróbuj skrzyżować oczy za nim (skoncentruj się na odległym punkcie). Po kilku minutach z kartki wyłoni się bryła, napis, ...
6. Można sobie w pewien sposób ułatwić sprawę. Proszę narysować na kartce w odległości mniej więcej 3,5 centymetra dwie kropki, usytuowane na jednej linii poziomej. Ważne jest, aby kropki były identyczne. Teraz "rozmywając" wzrok, proszę spróbować zobaczyć cztery kropki. Następnie postarać się, aby dwie środkowe kropki zlały się jedną i utworzyły jeden ostry obraz. Będzie on jakby tkwił w innej płaszczyźnie niż kartka - to jest właśnie ten efekt. Tak samo postępujemy, oglądając stereogram. Niektórzy patrzą na stereogramy odwrotnie, tzn., że skupiają wzrok dokładnie w połowie odległości od obserwowanego stereogramu. Wynikiem tego jest to, że to co normalnie widziane byłoby najdalej, teraz będzie widziane najbliżej i na odwrót. Ten sposób jest rzadziej używany, dlatego wszystkie obrazki są przystosowane do sposobów poprzednich (ponieważ to, co zobaczysz na rysunku, zależy od tego, w jaki sposób patrzysz!) W razie kłopotów z ostrością na monitorze można spróbować mrugnąć kilka razy."

Dobrej zabawy!
Dorota