Pudełko Geniusza

Cześć!
W tym miejscu pojawią się dodatkowe filmy, które pokażą Ci jak możesz korzystać z zawartych w środku elementów ;)

Poziom ukończenia Twojego treningu

0.00%

Wszystko o Pudełku Geniusza

Co znajdziesz w Pudełku Geniusza

Żonglowanie - co tak naprawdę daje

Pewnie słyszałeś, jak mówiłam, że żonglowanie jest świetnym treningiem dla mózgu! Zanim przyjrzymy się jego efektom, zobaczmy co mówią badacze:

Naukowcy z Uniwersytetu w Regensburgu (Niemcy) sprawdzili jak żonglowanie wpływa na mózg. Wzięto 24 ludzi, z czego 12 uczyło się przez 3 miesiące jak żonglować piłeczkami.

Po 3 miesiącach naukowcy zbadali ich mózgi przy pomocy MRI (obrazowanie rezonansem magnetycznym) i okazało się, że obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie wzrokowe zwiększył objętość o 3-4%! W skali mózgu to ogromny przyrost.

Co bardzo ważne, gdy uczestnicy przestali żonglować przez 3 miesiące, obszar wrócił NIE do stanu sprzed nauki żonglowania, tylko zmniejszył się tylko o 1-2%.

Żonglowane poprawia Twoje zdolności do uczenia się! Dlaczego? Powoduje przyrost substancji szarej i białej w mózgu, stymulując także korę wzrokową, z której korzystamy właśnie przy nauce. Wpływa to na jej rozwój, dzięki czemu wzrasta jej ilość neuronów, które są odpowiedzialne za przesyłanie informacji.

Najbardziej podatnymi na poprawę umiejętnościami są te, które bazują na koordynacji oko-ręka lub wyciągania informacji tylko z obrazu. Są nimi: rysowanie, pisanie, szybkie czytanie czy typowe umiejętności manualne (konstruowanie, wycinanie, przybijanie itd).

By potwierdzić tę tezę, w 1994 roku w szkole podstawowej Alimacani Elementary School w Jacksonville, Floryda w USA wprowadzono żonglowanie jako wspomaganie uczenia dzieci czytania. Bardzo szybko zauważono korelację między czytaniem a żonglowaniem. Dzieci, które miały kłopot z nauką żonglowania, miały także kłopot z czytaniem. Czytanie bowiem opiera się na koordynacji wzrokowo-ruchowej. Gdy poprawi się koordynacja, czytanie poprawia się automatycznie.

Może to, co teraz napiszę wyda się zabawne, jednak żonglowanie pomoże Ci w wypoczynku!

Wiele szkół w Stanach Zjednoczonych, w tym Nowlin Elementary School in Blue Springs, Missouri wprowadziło przerwy na żonglowanie. Po takiej przerwie uczniowie są wypoczęci, a dyrektor szkoły zauważył, że kłopoty z dyscypliną w szkole po prostu zniknęły!

A co jeżeli Ci powiem, że nie musisz czekać dziesiątek miesięcy na efekty? Zmiany można dostrzec już po siedmiu dniach treningu. Wszystko dlatego, że wtedy właśnie następuje największy przyrost komórek. Nasz mózg  najszybciej rozwija się wtedy, gdy nabywamy nową umiejętność, jednak kiedy już się jej nauczymy, mózg przestaje się zmieniać.

Generalnie rzecz ujmując, żonglowanie pozytywnie wpływa na:

Żonglowanie ma dobry wpływ na:
1. koordynację ruchowo- wzrokową
2. poprawienie refleksu
3. umiejętność utrzymywania równowagi
4. synchronizację pracy obu półkul mózgowych
5. utrzymanie poprawnej postawy ciała
6. wyrobienie w sobie poczucia rytmu
7. osiąganie lepszych wyników w nauce
8. poprawę koncentracji
9. podzielność uwagi

Żonglowanie - ćwiczenia wstępne

Żonglowanie - ćwiczenia główne