Wyzwanie 4: A Ty jak patrzysz na innych ludzi?

 

Witaj w kolejnym wyzwaniu dotyczącym dbania o relacje.

Chcę Cię dzisiaj bardzo zachęcić do tego, abyś nauczył się innego patrzenia na ludzi niż zwyczajowo to robimy.

Zapraszam do obejrzenia dzisiejszego wyzwania:

 

 

Nasze ego, bardzo często działa tak, że nawet nie zauważamy jak zmienia nasza perspektywę patrzenia na świat.. Uwielbiamy oceniać i czuć się lepsi od innych. Dlaczego? Bo to nam sprawia przyjemność i nie wymaga... zmian. Często zakładamy, że każdy patrzy na świat tak jak my, że powinien myśleć i działać tak jak my a żadne złe wydarzenia nie powinny odbić na nim piętna.

 

Empatia jest ważna, ponieważ umożliwia zrozumienie subiektywnego świata innych ludzi: ich sposobu funkcjonowania, myślenia, systemu wartości. Tylko dzięki empatii będziecie w stanie dotrzeć do naprawdę trudnych osób. Nie zawsze daje to spodziewane rezultaty, lecz przynajmniej zyskacie satysfakcję, że spróbowaliście, gdy wszystko inne zawiodło.

Empatyczne wsłuchanie się w ludzi, których uważacie za trudnych, umożliwia:
- uwolnienie się od stereotypów,

- odczytanie wewnętrznych map tych osób,

- docenianie różnic między wami.

 

Dostrzeganie różnic między nami i innymi również odbywa się z perspektywy naszych potrzeb, systemu wartości, doświadczenia itd. W gruncie rzeczy nie patrzymy na nic obiektywnie, ponieważ nie widzimy świata takim, jakim on jest, lecz przez pryzmat własnej osoby. Postrzegamy go przez pryzmat własnych przekonań, które kształtują obraz świata.
(Jednym z dziwactw ludzkiej psychiki jest również przypisywanie innym cech, których nie znosimy u siebie. Czyli na przykład jeśli nie lubię kogoś, bo często wpada w złość, może tak być dlatego, gdyż jestem świadomy własnej gwałtownej natury i budzi ona moją niechęć.)

 

Gdy ktoś bardzo się od nas różni, możemy nawet nazwać go irracjonalnym. Określenie to jest raczej nie na miejscu, ponieważ każdy przejaw ludzkiego zachowania jest racjonalny, gdyż rządzi się pewną logiką. Sęk w tym, że nie wszyscy kierują się taką samą logiką, a logika pewnych osób różni się od naszej. Rozwiązanie nie polega na zanegowaniu bądź odrzuceniu logiki osób
irracjonalnych, lecz znalezieniu sposobu, w jaki można by obie logiki połączyć- do tego właśnie potrzebna jest empatia. Ludzie w każdej grupie porozumiewają się lepiej lub gorzej.
Zawsze znajdziemy osoby trudniejsze od innych. Ogromną zaletą zdolności empatii jest to, że pomaga uciec z getta, którego mury sami wznieśliśmy. Różnice nie powinny się stać trudnościami pod warunkiem, że:
- potraktujemy je z zaciekawieniem,
- poświęcimy trochę czasu i wysiłku na ich analizę i zrozumienie,
- skorzystamy z okazji, by móc spoglądać na świat z nowej perspektywy,
- zainwestujemy w tworzenie relacji interpersonalnych, rezygnując ze stereotypowego
myślenia,
- pozostaniemy przy własnym poczuciu celu i tożsamości.

Mam nadzieję, że podejście do innych osób ,,z miłością" bardzo ułatwi Wam życie!