Wyzwanie 5: A co Ciebie uskrzydla?

 

Kochani, mam dziś dla Was ćwiczenie, które jest bardzo przyjemne i może pokazać Wam siebie samego z zupełnie innej perspektywy.

Zobaczcie to nagranie i koniecznie podzielcie się wynikami na naszej Grupie ;)

 

 

Mihály Csikszentmihályi, węgierski psycholog, emerytowany profesor Uniwersytetu w Chicago, specjalizujący się m.in. w badaniach szczęścia, samopoczucia i kreatywności opracował tzw. test na przepływ. Pomoże Ci on rozpoznać prawidłowości, które kierują siłą twojej motywacji i zaangażowania.

Jak to zrobić? Nastaw przypomnienie na komputerze lub w komórce tak, by włączało się 40 razy w tygodniu w dowolnych, losowych momentach. Za każdym razem gdy twoje urządzenie zabrzęczy, zapisz, co - robisz, jak się czujesz i czy jesteś w stanie przepływu.

Zanotuj swoje obserwacje, przyjrzyj się prawidłowościom i odpowiedz sobie na pytania:

  • Które chwile sprzyjały uczuciu przepływu? Gdzie byłeś? Nad czym pracowałeś? Z kim byłeś?
  • Czy pewne pory dnia sprzyjają przepływowi bardziej niż inne? Jak możesz przeorganizować swój dzień, by bardziej z tego skorzystać?
  • Jak możesz zwiększyć liczbę przyjemnych doświadczeń?
  • Jak możesz zmniejszyć liczbę tych chwil, gdy czujesz się niezaangażowany lub rozkojarzony?
  • Co mówi Ci to ćwiczenie na temat źródła wewnętrznej motywacji?

 

Nawet jeśli nie chcesz robić powyższego ćwiczenia bardzo zachęcam Cię do tego, abyś zadawał sobie pytania dotyczące tego, przy jakich czynnościach czujesz się uskrzydlony ;)

Dzięki robieniu takich czynności częściej będziesz nie tylko coraz bardziej szczęśliwy ale także coraz bardziej będziesz spełniał się w życiu- czego oczywiście bardzo Ci życzę!

Dorota