Wyzwanie 7: Czego najbardziej się boisz?

 

Lęk to emocja, która ostrzega Cię przed nieznanym. Nasze mózgi są bardzo wyczulone na to co jest nowe i potencjalnie może być dla nas niebezpieczne- to co nieznane, to czego nigdy nie próbowałeś.

O ile kiedyś ten mechanizm pomagał nam przeżyć, dziś niektóre rzeczy przerażają nas zbyt mocno i bardzo hamują w rozwoju.

 

Lęk to tylko sygnał. Od Ciebie zależy co z nim zrobisz- możesz zdecydować, że idziesz dalej albo zostać tam gdzie jesteś, snując najczarniejsze scenariusze.

 

Jeśli chcesz zrób sobie test na viacharacter.org (możesz wybrać język polski!) możesz sprawdzić m.in. czy jesteś odważny, jednak pamiętaj, że krok po kroku możesz oswajać to czego się boisz (np. zmianę pracy, pójście na siłownię, poznawanie nowych ludzi).

Następnym razem, gdy odczujesz lęk:

  • zastanów czego TAK NAPRAWDĘ SIĘ BOISZ. Nazwij to wprost.
  • oceń obiektywnie, co tak naprawdę najgorszego może Ci się przytrafić- jaki jest najgorszy możliwy scenariusz? Oceń też prawdopodobieństwo, że coś takiego może Ci się przydarzyć.
  • zastanów się, co możesz zyskać i czego się nauczyć, jeśli zrobisz to, czego się boisz- co możesz sobie udowodnić, jaką kompetencję wykształcić?

 

Jeśli jesteś Osobą, która bardzo rzadko odczuwa silny lęk w swoim życiu, możesz popracować nad lękami, które mogą się urzeczywistnić w przyszłości np. lęk przed śmiercią własną lub bliskich osób, lęk przed bardzo poważną, nieuleczalną chorobą, lęk przed straceniem wszystkiego co masz.

Być może na ten moment wydaje Ci się: ,,ale po co mam zastanawiać się nad tym, czego się lękam?". Wierz mi, że praca ,,na sucho" z najtrudniejszymi scenariuszami, wyobrażanie sobie jak sobie radzimy w takich sytuacjach nie tylko pomoże nam w przyszłości, jeśli będą miały miejsce, ale też wskazują Ci Twoje priorytety i pozwalają doceniać teraźniejszość.

 

Lęk Cię tylko ostrzega- nie pozwól, aby przejął kontrolę nad Twoim życiem!