Wyzwanie 4: Ciągłe ulepszanie jest sexy ;)

Witajcie Kochani w kolejnym wyzwaniu dotyczącym Waszej pracy i obowiązków ;)

Wyzwanie jakie mam dzisiaj dla Ciebie dotyczy tego, nad czym (jak zauważyłam na licznych przykładach moich Klientów i swoim własnym) bardzo rzadko się zastanawiamy. Domyślam się, że jeśli jesteś w czymś dobry nie zastanawiasz się nad tym jak możesz to ulepszyć czy poprawić. Być może dlatego często porażki i trudności tak nas rozwijają, bo wtedy bardziej szukamy rozwiązań ;)

Zastanów się dzisiaj nad swoim 20% z zasady Pareto (pamiętasz wyzwanie, w którym miałeś zastanowić się nad tym co daje Ci najlepsze efekty w Twoim działaniu) i pomyśl jak możesz to robić lepiej:

Zastanów się:

 • Co musiałoby się stać, abyś robił lepiej to co robisz? (szybciej, z lepszym efektem)
 • Czego potrzebujesz, aby Twoja praca była bardziej efektywna? (jeśli zrobiłeś wcześniejsze wyzwania wiesz już co najbardziej zjada Ci Twój czas, co jest najtrudniejsze itd.)
 • Kto mógłby Ci pomóc, abyś to co robisz robił lepiej?

Dokończ zdanie: ABYM LEPIEJ ROBIŁ TO CO ROBIĘ WARTO, JEŚLI...

 

Przykłady:

 • dobrze się uczę, ale jeśli nauczę się technik zapamiętywania/notowania/efektywnego czytania wówczas dostanę stypendium naukowe, będę lepiej korzystać z obecnie poznawanej wiedzy, będę mieć dużą przewagę konkurencyjną na rynku pracy;
 • jestem super rodzicem a moje dziecko nie sprawia mi trudności. Mogę jednak poszukać sposobów na to, aby stymulować je do rozwoju;
 • prowadzę biznes, który daje mi dobre pieniądze. Poszukam jednak sposobów na lepszą komunikację z pracownikami (np. slack), abym mógł mniej czasu tracić na delegowanie zadań;
 • w pracy dobrze wypełniam swoje obowiązki. Zastosuję jednak program do zadań np. Wunderlist, aby było mi łatwiej nimi zarządzać;

 

Kilka moich spostrzeżeń odnośnie mojego biznesu:

 • dzięki temu, że robię ankiety zadowolenia moich klientów kolejne kursy będę mogła zaplanować jeszcze lepiej a obecne uzupełnić o dodatkowe wątki. Bardzo Wam polecam robienie ankiet i pytanie innych ludzi o zdanie odnośnie tego co robimy i co możemy robić lepiej ;);
 • zaczęłam prowadzić Instagram jako forma komunikacji z moimi Klientami (do której byłam bardzo nieprzekonana!);
 • postanowiłam spróbować nowych form wizualizowania treści na moim YouTube, mimo że wcześniejsza była przez Was dobrze oceniana;
 • postanowiłam zrobić identyfikację wizualną marki i uspójnić wszystkie grafiki.

Piszę Ci o moich pomysłach, tylko dlatego że one nie wyszły z powodu tego, że powstały jakieś problemy czy trudności. Myślę, że warto zastanowić się nad tym co możemy robić lepiej, nawet wtedy kiedy wszystko jest ok.


Myślą przewodnią Kaizen jest ciągłe ulepszanie życia we wszelkich aspektach. To przede wszystkim nieustanna poprawa wydajności, maksymalna eliminacja marnotrawstwa oraz skuteczne rozwiązywanie wszelkich problemów. To nie tylko sposób myślenia i zarządzania, ale także odpowiednia metoda komunikowania się.

Pamiętaj, by ulepszać swoje działania. Stosuj cykl Deminga we wszystkich działaniach:
● Zaplanuj
● Wykonaj
● Sprawdź
● Popraw

Najważniejsza sprawa: nie myl ulepszania z perfekcjonizmem!!! To ćwiczenie nie ma na celu wzbudzania w Tobie poczucia winy, chodzi raczej o ciągłe szukanie lepszych, prostszych i przystępniejszych rozwiązań.
Gdy coś tworzymy, rozpoczynamy to zależy nam na tym, aby było to wykonane najlepiej jak się da.

Jednak żyjemy w takich czasach, kiedy to wszystko wkoło rozwija się w zastraszającym tempie, codziennie docierają do nas nowe rozwiązania, inne odkrycia i śmiałe tezy. Dlatego po pewnym czasie okazuje się, że nasze wspaniale wykonane zadanie, zbudowana maszyna, zrealizowany projekt, może zostać wzbogacona, zmieniona, ulepszona, zmodernizowana.

Istotne jest, abyś potrafił dostrzec granicę – w pewnym momencie nasze udoskonalenia nie przynoszą już efektów i to jest moment na to, aby zacząć od nowa, ale tym razem inaczej, z innymi zasobami, innymi umiejętnościami i inną wiedzą.


Oczywiście nie zachęcam Cię do tego, abyś nagle zwariował na punkcie ulepszania. Ale widzę, że np. ktoś prowadzi przez całe życie kwiaciarnie w dany sposób a wprowadzenie kilku mały zmian bardzo zmieniłoby biznes na plus. Widzę, że jest wielu wspaniałych pracowników, jednak sami utrudniają sobie życie, gdyż nie szukają nowych rozwiązań, które są, tylko o nich nie wiedzą.

Daj znać co myślisz o tym wyzwaniu! Czy uważasz, że warto szukać nowych programów, aplikacji, narzędzi czy sposobów na to, aby lepiej/szybciej robić to co i tak wychodzi nam dobrze?

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii i Twoich patentów!

Jeśli potrzebujesz ode mnie czegoś dodatkowego w ramach tego wyzwania, również daj mi znać ;)

Powodzenia!

Dorota