Wyzwanie 9: Trzy poduszki, które każdy powinien mieć

 

W miesiącu 7. zachęcałam Cię do zastanowienia się nad swoimi pieniędzmi.

Niestety nie jesteśmy uczeni o zarządzaniu swoimi finansami przez co:

 • wiele osób bierze kredyty na które ich nie stać;
 • popada w długi;
 • wiecznie narzeka na brak gotówki i nic z tym nie robi;
 • nie może realizować swoich marzeń i planów, bo nie ma wystarczających funduszy.

 

Dzisiaj bardzo zachęcam Cię do kolejnego kroku w kierunku lepszego zarządzania swoimi pieniędzmi:

 

ZRÓB KOLEJNE KROKI:

 1. Podziel kartkę papieru na dwie części- inwestycje i koszty. Pamiętaj, że inwestycja to coś na czym zarobisz, coś co daje Ci korzyści w dłuższym okresie. To co kupujesz dla podniesienia standardu życia lub wygody, to nie inwestycja a Twój koszt np. samochód, mieszkanie, nowy telefon itd.
  Zastanów się też nad stopą zwrotu swoich inwestycji- czy np. nowe studia dadzą Ci korzyści jakich oczekujesz? Czy nowy, bardzo kosztowny kurs pozwoli Ci najlepiej rozwinąć daną kompetencję? Nie bądź nigdy kolekcjonerem ,,papierków"- te czasy już minęły.
 2. Kiedy przeanalizujesz ile dokładnie zarabiasz i ile wydajesz, jesteś w stanie określić ile pieniędzy Ci zostaje. Jeśli nic- to koniecznie zwiększ swoje zarobki lub zmniejsz wydatki! Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Mam jednak nadzieję, że wiesz jak gospodarować swoimi finansami i zawsze masz jeszcze zapas.
  Co z nim zrobić?
  Ustal miesięczną kwotę na swoje zachcianki a resztę pieniędzy przeznacz na zbudowanie 3 poduszek finansowych.
 3. Poduszka finansowa to Twoje zabezpieczenie, aby spać spokojnie i być przygotowanym na różnego rodzaju sytuacje. Najlepiej, jeśli masz zestaw 3 poduszek finansowych:> na panikę np. koszt niespodziewanej naprawy samochodu, wymiany pękniętego bojlera, opłacenie drogiego dentysty itp. potrzebujesz minimum 1000 zł w tej poduszce (jeśli nie masz dzieci). Nawet jeśli masz długi, musisz mieć taką poduszkę, aby być przygotowanym na niespodziewany wydatek.> na przeczekanie np. gdy tracisz pracę, nie dostałeś przelewu na czas, zachorowałeś poważnie. Ta poduszka pozwala Ci spać spokojnie i umożliwi Ci normalne życie nawet jeśli nagle stracisz źródło finansowania. Idealnie jeśli wielkość środków w tej poduszce pozwala Ci na spokojne życie przynajmniej na 3 miesiące tak jak obecnie bez wypłaty tzn. opłacasz wszystkie wydatki, kredyty i żyjesz na tym poziomie co obecnie.> na duży projekt np. własny dom, własny biznes, emeryturę, studia dzieci. Ta poduszka nie ma swojego limitu. Ma Ci zapewnić spokojną przyszłość, spełnianie marzeń i życie na własnych warunkach.WAŻNE: Jeśli nie jesteś w stanie odłożyć przynajmniej 1000 zł jako swoją poduszkę finansową, to znaczy, że żyjesz ,,ponad stan" nawet jeśli żyjesz dużo biedniej niż inni!!! Co to oznacza? Być może wziąłeś kredyt na który Cię nie stać? Być może opłacasz abonament z którego nie korzystasz? Być może wydajesz za dużo na rozrywki, które możesz sobie darować?

 

DO PRZEMYŚLENIA: Znasz efekt latte? Ten efekt polega na tym, że codzienne, nawet niskie wydatki w skali miesiąca, roku i kilku lat dają często bardzo duże sumy. Jeśli każdego dnia kupujesz sobie kawę za 10 zł (zamiast np. przygotować ją w domu i w razie potrzeby wziąć ze sobą w kubek termiczny) to rocznie (230 dni roboczych) wydajesz 2 300 zł tylko na kawę! Jak widzisz, to już całkiem spora poduszka finansowa.

Przeanalizuj swoje wydatki i zastanów się, czy masz wydatki z których możesz zrezygnować, lub obniżyć ich koszt przez znalezienie tańszej alternatywy.

 

Mam nadzieję, że to wyzwanie pozwoli Ci zapewnić sobie spokój i brak stresu na przyszłość!

Dorota