Wyzwanie 11: Nawyk, który powinien mieć każdy

Cześć!

Przyznam Ci, że od samego początku Akademii chciałam dać Ci to wyzwanie do podjęcia.

Jest ono niezwykle ważne nie tylko dla Ciebie ale dla całego otoczenia w jakim się znajdujesz.

Mam nadzieję, że przekonam Cię do tego, abyś wdrożył je w życie już DZISIAJ:


 

W jaki sposób możesz na co dzień dbać o środowisko? Oto kilka propozycji:

• Oszczędzajmy papier, zbierajmy makulaturę do specjalnie wyznaczonych pojemników.
• Używajmy butelek zwrotnych, zbędne szkło zwracajmy do punktów skupu lub wyrzucajmy do specjalnie oznaczonych pojemników.
• Unikajmy kupowania rzeczy z plastiku, na zakupy zabierajmy ze sobą reklamówki, aby nie trzeba było przynosić kolejnej torby plastikowej ze sklepu.
• Zużyte baterie umieszczajmy w specjalnie oznaczonych do tego celu pojemnikach (często są takie miejsca w sklepach elektrycznych, czy punkty zbiórki w szkołach).
• Nie wyrzucajmy ze zwykłymi śmieciami opakowań po farbach, środkach owadobójczych, rozpuszczalnikach, przeterminowanych leków – są na nie specjalne punkty zbiórki. Nie należy wylewać również takich rzeczy do zlewu, grozi to zanieczyszczeniem wód.
• Kupujmy artykuły w szkle a nie w puszkach (produkcja szkła jest tańsza i może być ono powtórnie wykorzystane).

• Jeśli dotąd tego nie zrobiłeś, staraj się stopniowo rezygnować z mięsa i przechodzić na dietę roślinną.

• Wymień stare urządzenia i żarówki na energooszczędne.

• Używaj butelek i kubków wielokrotnego użytku, zamiast jednorazowych. Są kawiarnie, które naliczają rabat, jeśli przyjdzie się z własnym kubkiem – warto wypróbować!

• Na zakupy zabieraj torbę wielokrotnego użytku. Jeśli kupujesz jedną lub dwie niewielkie rzeczy, weź je do ręki lub włóż do torebki, nie bierz niepotrzebnie jednorazowej plastikowej reklamówki

 

Zostań wege! Hodowla i produkcja mięsa na świecie generuje więcej CO2 niż cały transport samochodowy. To problem, który znacząco oddziałuje na zmiany klimatyczne, nie tylko poprzez produkcję gazów cieplarnianych, ale także olbrzymie zużycie wody i energii. Z pomocą przychodzą instytucje dbające o ochronę zwierząt i ochronę środowiska, proponując wielbicielom mięsa akcje takie jak „Zostań wege na 30 dni”. I nawet jeśli nie wyobrażamy sobie naszej diety bez mięsa, to tego typu inicjatywy są dobrym sposobem na ograniczanie jego spożycia, a co za tym idzie troskę o środowisko. Dla ułatwienia decyzji o podjęciu wyzwania porzucenia mięsa w ramach inicjatywy fundacje wspomagają uczestników m.in. poprzez wysyłanie im codziennych wiadomości ze wskazówkami i ciekawostkami dotyczącymi diety pozbawionej mięsa, a także dostarczanie przykładowych jadłospisów, przepisów na dania wege i porad żywieniowych. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie ograniczyć ilości spożywanego mięsa, warto zastępować czerwone mięso, przede wszystkim wołowinę, której produkcja wymaga największych pokładów energii, innym rodzajem np. drobiem.

 

Jeśli chcesz dowidzieć się więcej na ten temat zobacz m.in. ten kanał na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UCsaEBhRsI6tmmz12fkSEYdw

 

To oczywiście tylko kilka przykładów!

Mam nadzieję, że Ty też zadbasz o nasz dom!

Dorota