Wyzwanie 4: Te produkty dodawaj do dań nawet codziennie!

Witaj w kolejnym wyzwaniu!
Nie wiem jak u Ciebie, ale w mojej rodzinie jedzenie strączków nie było za bardzo popularne.
Wszystko zmieniło się, kiedy dowiedziałam się jak są zdrowe, łatwe i pyszne do przyrządzenia!

 

 

W dzisiejszym wyzwaniu bardzo zachęcam Cię do dodania roślin strączkowych do swojego cotygodniowego menu ;)

Nasiona roślin strączkowych są częstym zamiennikiem mięsa. Przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość białka, które jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia.

Korzyści ze spożycia nasion roślin strączkowych

- reguluje poziom cukru we krwi
- poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego
- znajdująca się w roślinach strączkowych lecytyna wpływa korzystnie na tkankę nerwową i mózg, poprawia naszą -koncentrację oraz zwiększa pamięć
-pobudza aktywność seksualną
-zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój ciała
-działa moczopędnie, więc korzystnie wpływa na nerki i oczyszcza organizm z substancji szkodliwych, takich jak toksyny i metale ciężkie
-obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów

 

Wartości odżywcze

Rośliny strączkowe są bogate również w tłuszcze i węglowodany. Są bogatym źródłem potasu, wapnia, żelaza, cynku i jodu oraz niektórych witamin z grupy B.

 

Przydatne wskazówki

  1. Jeśli chcesz sobie maksymalnie ułatwić i przyspieszyć włączanie do diety roślin strączkowych wykorzystaj mój patent na strączki wymagające namaczania. Dużo osób, mówi mi że jest z tym dużo kłopotu, aby zawsze kiedy chcemy zrobić kotlety/pasztet/pastę itd. namaczać strączki a potem je gotować. Aby tego nie robić, wystarczy że namoczysz sobie od razu np. kilogram fasoli czy ciecierzycy a następnie tą ilość ugotujesz i wystudzisz. Wystarczy, że tak przygotowane strączki poporcjujesz i zamrozisz. Ja robię tak cały czas od kilku lat i bardzo chwalę sobie ten sposób. Zawsze kiedy mam ochotę dodać te strączki do sosu lub sałatki, zrobić z nich pastę, kotlety, pasztet czy pyszne ciasteczka po prostu wyjmuję porcję z zamrażarki i korzystam. Dzięki temu bardzo oszczędzam czas i jest to niesamowicie wygodne ;)

2. Dodaj soczewicę do zupy pomidorowej lub sosu pomidorowego – drobne nasiona świetnie zagęszczają potrawy i sprawiają, że są bardziej sycące.
2. Wszystkie strączki doskonale sprawdzą się w warzywnych potrawkach i zupach.
3. Ugotowane i zmiksowane nasiona roślin strączkowych są idealną bazą zdrowej pasty kanapkowej.
4. Na bazie strączków możesz przyrządzić wspaniałe kotlety, farsze do pierogów lub naleśników, a także pasztety wegetariańskie.
5. Czerwona fasola może być głównym składnikiem… ciasta czekoladowego! Odpowiedni przepis znajdziesz bez trudu w Internecie.

6. Dla niektórych osób rośliny strączkowe są „na cenzurowanym” ze względu na właściwości wzdymające. Owszem, rośliny te mają zdolność wytwarzania gazów jelitowych, ale nie u wszystkich. To kwestia indywidualna. Są przy tym sprawdzone sposoby eliminacji nieprzyjemnych efektów spożycia roślin strączkowych, przede wszystkim kilkugodzinne moczenie nasion w wodzie, najlepiej miękkiej, czyli przegotowanej.

By podnieść strawność nasion, warto także kilkukrotnie wymieniać wodę podczas gotowania, albo dodać do niej odrobinę sody oczyszczonej. Pomóc może także doprawianie roślin strączkowych ziołami ułatwiającymi trawienie, takimi jak kminek, majeranek, tymianek, cząber, imbir czy liść laurowy. Pamiętajmy również, że najłatwiej strawna jest drobna soczewica, a najtrudniej – soja. Tę ostatnią warto spożywać w postaci sfermentowanej jako tofu, miso lub tempeh.

7. PAMIĘTAJ ABY NIGDY NIE GOTOWAĆ STRĄCZKÓW W WODZIE, W KTÓREJ BYŁY NAMACZANE

 

Mam nadzieję, że to wyzwanie przypadnie Ci do gustu... podniebienia ;)

Ściskam

Dorota