Wyzwanie 5: A jak wygląda Twoja piramida zdrowia?

 

Kochani,

na ostatnim webinarze z dr Grażyną Kuczek rozmawialiśmy na temat zdrowego stylu życia i najzdrowszej z możliwych piramid pokarmowych- zamieszczam ją jeszcze raz w pliku do pobrania ;)

Dzisiaj chciałabym zachęcić Cię do zastanowienia się czy wystarczająco dbasz o jej podstawę:

 

 

Aby zwiększyć ilość błonnika w diecie możesz:

 

DLACZEGO WARTO?

1. Poprawa gospodarki węglowodanowej

Błonnik obniża stężenie glukozy w surowicy w mechanizmie bezpośrednim, jak i hormonalnym. Częściowo blokuje dostęp glukozy do krwi poprzez wiązanie kęsów pożywienia w masach kałowych i spowalnianie rozkładu węglowodanów. Prowadzi to do zmniejszenia wydzielania insuliny i wzrostu wrażliwości komórek docelowych na jej działanie. Jednocześnie produkty bogate w błonnik podczas pasażu przez przewód pokarmowy zmniejszają wydzielanie hormonów dokrewnych uczestniczących w procesie trawienia i wtórnie, w mechanizmie regulacyjnym, dodatkowo zmniejszają wydzielanie insuliny. Połączenie tych procesów pozwala utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

2. Walka z otyłością

Błonnik pomaga zmniejszyć masę ciała poprzez zwiększanie uczucia sytości przy spożywaniu mniejszych porcji. Sam włóknik nie zwiększa wartości kalorycznej posiłku, natomiast pęcznieje w żołądku wiążąc wodę (przy odpowiednio rozdrobnionym jedzeniu i pod wpływem temperatury). W ten sposób opóźnia moment w którym pożywienie opuszcza żołądek i zmniejsza uczucie głodu. Wspomaga także prawidłową przemianę materii.

3. Poprawa profilu lipidowego

Dieta bogata w błonnik pomaga obniżyć zarówno stężenie cholesterolu całkowitego, jak i trójglicerydów.

4. Wspomaganie funkcji przewodu pokarmowego

Jest to najpopularniejsze działanie błonnika. Wspomaga on funkcje przewodu pokarmowego poprzez wzmożenie jego perystaltyki i regulację rytmu wypróżnień. Wchłania także produkty fermentacji jelitowej, dzięki czemu reguluje rozwój właściwej flory bakteryjnej. Wymienione właściwości sprawiają, że jest doskonałym naturalnym środkiem w profilaktyce i leczeniu zaparć, biegunek i bólów towarzyszącym żylakom odbytu. Może on również wiązać kwasy żółciowe, przez co jest zalecany w diecie dla osób chorujących na kamicę żółciową.

5. Naturalne oczyszczanie organizmu

Włókno pokarmowe wspomaga proces oczyszczania organizmu poprzez usuwanie substancji szkodliwych, takich jak toksyny i metale ciężkie. Błonnik działa jak absorbent, który ogranicza wchłanianie tych substancji do organizmu. Może nawet ułatwiać wydalanie substancji rakotwórczych, takich jak azotyny, które wiązane są np. przez pektyny. Jak już zostało wspomniane, pomaga także w usuwaniu kwasów żółciowych. Wiążąc jony sodu wspomaga wymianę kationów w jelitach i utrzymanie równowagi jonowej.

 

 

Bardzo zachęcam Cię do tego, abyś zastanowił się jak obecnie wygląda Twoja dieta i wdrożył przynajmniej raz w tygodniu 1 z pomysłów. Smacznego!

Dorota