Wyzwanie 8: Przyprawy i zioła

Z czym kojarzy Ci się zdrowe jedzenie?

Mi z energią i pysznymi aromatami! Uwielbiam w swojej kuchni używać mnóstwo ziół i dobrych przypraw, chociaż przyznam Ci, że prawdziwie zaczęłam o to dbać, dopiero kiedy zmieniłam dietę na tę zdrowszą:

 

Zachęcam Cię do zapoznania się z plikami załączonymi do tego wyzwania.

A także do spróbowania przypraw zdecydowanie mniej popularnych np.:

1. Płatki drożdżowe

Płatki drożdżowe to zupełna rewolucja smakowa w kuchni zdrowego żywienia. A co to takiego?  Na to pytanie już za chwilę każdy z Was będzie miał odpowiedź.

Płatki drożdżowe są zrobione z drożdży które zostały „przerobione” na płatki drożdżowe. W takiej formie są one nieaktywne, czyli już nic z nich nie upieczemy. Płatki drożdżowe mają jednak ogromną zaletę – ich lekko serowy smak doskonale przyprawia wiele potraw, dlatego tak chętnie wykorzystuję je w kuchni. Płatki są rewelacyjnym dodatkiem do kotletów, zup, past, pasztetów, serów wegańskich, popcornu i różnego rodzaju sosów.

  1. Podobno 2 łyżki płatków drożdżowych zawiera ok 9 g białka, czyli więcej niż szklanka mleka albo jajko.
  2. Posiadają niski indeks glikemiczny, co jest bardzo korzystne w cukrzycy.
  3. Zawierają sporo witamin z grupy B,  w tym również dodaną przez producentów (choć nie zawsze) Wit. B 12 – niezbędną w diecie wegańskiej.

 

2. Karob

Karob, to ciemnobrązowy proszek stosowany najczęściej jako substytut kakao.

Otrzymywany jest w wyniku zmielenia dojrzałych strąków drzewa karobowego – szarańczyna strąkowego (strąki te nazywane są chlebem świętojańskim).

Proszek karobowy to produkt 100% naturalny – nie dodaje się do niego żadnych konserwantów, sztucznych barwników ani cukru, dzięki czemu może być stosowany również przez cukrzyków. Ma naturalnie słodki smak i zawiera wiele substancji odżywczych. Przede wszystkim są to cenne minerały takie jak: magnez, żelazo, potas, wapń, fosfor i sód oraz witaminy z grupy B. Dodatkową i jednocześnie bardzo ważną zaletą karobu jest to, że w przeciwieństwie do czekolady ma bardzo niską zawartość tłuszczu, nie wywołuje alergii oraz nie zawiera kofeiny.

Karob używany jest do wypieku ciast i ciasteczek oraz dla wzbogacenia smaku w różnego rodzaju deserach, polewach, budyniach i napojach.

 

3. Kurkuma

Kurkuma to przyprawa, której właściwości od dawna wykorzystuje się w zarówno w kuchni, jak i tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu. Kurkuma znalazła zastosowanie m.in. w łagodzeniu bólu miesiączkowego, dolegliwościach żołądkowych i leczeniu trudno gojących się ran i blizn. Wszystko głównie dzięki związkowi o nazwie kurkumina - polifenolowi o wielu właściwościach leczniczych.

 

Kurkuma może przyspieszać procesy naprawcze w ludzkim mózgu, przekonywali w 2014 roku niemieccy naukowcy z Instytutu Medycyny i Neurofizjologii w Julich na łamach pisma "Stem Cell Research and Therapy".

Wszystko za sprawą zawartości tumeronu - związku, który pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych w mózgu oraz może wspomóc naprawę mózgu po chorobie lub urazie. Naukowcy przypuszczają, że w przyszłości tumeron będzie można wykorzystać w leczeniu choroby Alzheimera czy udaru mózgu.

 

4. Goździki

Kilka gramów goździków dziennie wspomaga produkcję insuliny, a przy tym obniża poziom cholesterolu - potwierdziły to badania opisane w 2006 roku na spotkaniu Experimental Biology w San Francisco. Badania wykazały, że u wszystkich, którzy jedli goździki, bez względu na ilość, nastąpiło obniżenie poziomu glukozy, trójglicerydów oraz "złego" cholesterolu LDL. Poziom "dobrego" cholesterolu HDL pozostał bez zmian. Zaobserwowano też, że olej goździkowy zapobiega tworzeniu się grup nadtlenowych lipidów, które mogą prowadzić do zawału.

Antyseptyczne i przeciwbólowe właściwości goździków sprawiają, że podczas przeziębienia lub grypy szybciej dojdzie się do zdrowia. Goździki złagodzą ból gardła, kaszel i udrożnią zatkany nos. W związku z tym w okresie jesienno-zimowych zachorowań warto sięgnąć po herbatę z goździkami. A osobom zdrowym na rozgrzanie w zimowe wieczory polecamy grzaniec z goździkami i pomarańczą.